Jeżyny bezkolcowe – przegląd odmian


jeżyny

W sierpniu w naszych ogródkach królują jeżyny. Od wielu lat bardzo popularne stały się jeżyny bezkolcowe, które właśnie ze względu na brak kolców podbiły nasze ogrody. Ponieważ to bardzo pomaga przy zbiorze tych owoców. Na rynku ogrodniczym mamy wiele odmian, więc którą odmianę wybrać. Posiadam w swoim ogrodzie cztery odmiany jeżyny bezkolcowej

  • Black Beauty
  • Loch Ness
  • Triple Crown
  • Black Satin
jezyna Black Beauty
Jeżyny Black Beauty

Najlepiej owocującą, najsłodszą i mającą największe owoce spośród tych odmian jest Black Beauty. Kupiłem ją dziesięć lat temu jesienią na wyprzedaży w sklepie ogrodniczym, i muszę powiedzieć , że jest to z cała pewnością najlepsza odmiana z wszystkich które posiadam. Gdy zaczęła owocować chciałem dokupić jeszcze kilka sadzonek i okazało się, że na jej temat w internecie nie ma żadnych informacji. Po prostu jeżyna widmo. Dlatego samodzielnie rozmnażam ją poprzez ukorzenianie wierzchołków pędów. Black Beauty owocuje od początku sierpnia, gdzieś przez miesiąc czasu. Owoce osiągają rozmiary między 2 a 3 cm, maja kształt owalny lub lekko stożkowaty. Są granatowo- czarne, soczyste i bardzo słodkie. Pędy jeżyny są sztywne, unoszą się do wysokości 120 cm, a maja długość około 2 metrów. Owoce łatwo się oddzielają od pędu. Dojrzewają nierównomiernie, dlatego trzeba je podbierać co kilka dni. Jeśli się natkniecie gdzieś  na ta odmianę, kupujcie w ciemno.

jeżyna Loch Ness
Jeżyna odmiany Loch Ness ma kształt wydłużony

Loch Ness odmiana ta posiada jedne z największych owoców osiągają one rozmiary od 3 do 5 cm. Lecz nie mają kształtu owalnego, czy stożkowatego jak klasyczne jeżyny tylko wydłużony. Jest to odmiana plenna, owoce pojawiają się nieco wcześniej niż u Black Beauty.  Została wyhodowana w Szkocji w 1988 r. Jeżyna ta potrafi owocować , cały sierpień i wrzesień. Owoce są niezwykle dekoracyjne, ale nie są tak smaczne. Są po prostu kwaskowate, tak więc uważam, że jest to bardziej odmiana na przetwory, soki, dżemy, galaretki itd. W opisie tej odmiany w internecie wszyscy piszą „w pełni dojrzałości owoc bardzo smaczny”. Nie dajcie się złapać na to. Jeżeli zależy wam  na deserowych owocach do bezpośredniej konsumpcji, to nie kupujcie tej odmiany, bo owoce są kwaśne. Jest jeszcze jeden problem z nią. Jej pędy nie są sztywne i wyniesione tak jak u Black Beauty tylko wiją się i potrafią dorastać aż do 3  lub 5 metrów. Dlatego jeżyna ta najlepiej się sprawdzi sadzona przy siatce ogrodzeniowej lub jakiejś pergoli. Nie sadźcie jej koło muru.

Triple Crown  to amerykańska odmiana, której nazwa (z ang. potrójna korona) nawiązuje do 3 wartości: smaku, produktywności i wigoru. Dodatkowo krzew oferuje bardzo duże niebiesko – czarne jagody oraz jest odporny na mróz. Pędy proste, rośnie bardzo szybko. Owocuje tak silnie, iż może wymagać podpór. Pędy dorastają do wysokości 1,5 metra. Ma owoce słodkie, co do wielkości są mniejsze od Black Beauty. Owoce zaczynają dojrzewać pod koniec lipca i owocują gdzieś do 2 dekady sierpnia. Owocuje przez 5 tygodni. Jest to odmiana, której owoce posiadają walory deserowe, polecam ją, jeżeli zależy wam na owocach do bezpośredniego spożycia.

Black Satin jeszcze u mnie nie owocowała, bo posadziłem 3 krzaki jeżyn dopiero tej wiosny. Krzaki rosną dobrze, Wytwarzają sztywne długie pędy. Zobaczymy w przyszłym roku jakie będą miały owoce. Jest to odmiana amerykańska, ponoć owoc duży i słodki deserowy, owocuje w sierpniu. Na razie u mnie w fazie testów.

19 uwag do wpisu “Jeżyny bezkolcowe – przegląd odmian

    1. Odmiana średniowczesna, owoce dojrzewają w 2 i 3 tygodniu sierpnia, bardzo słodka, wybitnie deserowa, przyjemna w smaku, aromatyczna, odmiana bezkolcowa, ma bardzo sztywne, mocne,długie pędy, owoc jest kulisty do owalnego.

      Polubienie

      1. Witam i dzięki że odpisałeś, jeszcze jedno pytanie jak przycinamy wiosną czy jesienią i jak z chorobami tej jeżyny, pozdrawiam.

        Polubienie

        1. stare dwuletnie pędy wycinasz zawsze wczesną wiosną. a owocujący pędom warto wczesną wiosną przyciąć czubek, wtedy wypuszczają one boczne pędy za każdym listkiem, co przekłada się później na ilość owoców. Dzięki temu zabiegowi możesz nawet podwoić ilość plonu z jednego krzaka. Odmiana Black Beauty jest całkowicie odporna na choroby. W ogóle jeżyny należą do bardzo odpornych na choroby roślin, ja w ogóle nie stosuję chemii i nie mam najmniejszego problemu z ich uprawą, a są u mnie już wiele lat.

          Polubienie

          1. Witam, teraz wszystko wiem no może prawie wszystko, kupiłem sadzonkę tej jeżyny i nigdzie w necie nic o niej nie ma, jestem ciekaw czy to będzie ta odmiana oczywiście Black Beauty.

            Polubione przez 1 osoba

            1. Dobrze, że o tym piszesz, bo akurat będę miał kolejny temat na bloga”Jak przycinać i prowadzić jeżyny. Postaram się wrzucić coś w najbliższym czasie o jeżynach, bo moje zaczynają właśnie owocować, dojrzewają właśnie pierwsze owoce, dziś zjadłem 3 garści, muszę tylko zrobić dokumentację zdjęciową. Pozdrawiam

              Polubienie

              1. Ja też mam jeżyny, miały być bezkolcowe a wyrosły jak dzikie na rowie i sama drobnica a kwaśne jak cholera, na twój wpis trafiłem przypadkowo i wybrałem Black Beauty zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam.

                Polubienie

    2. Witam, a nie pomylił Pan przypadkiem nazwy? Jest odmiana black butte brzmi podobnie a takiej odmiany jak black beuty nie znalazłam…

      Polubienie

    1. w ogóle nie ma chorób, u mnie ani razu nie chorowała żadna jeżyna , ani tej , ani innej odmiany, dla mnie jeżyny to bardzo bezproblemowe roślinki, bardziej bezproblemowe niż maliny

      Polubienie

  1. Mam Navaho, Loch Ness i Tripple Crown. Ta ostatnia bije na głowę 2 poprzednie, owoce duże, deserowe, idealny stosunek kwasów do słodyczy. Navaho chyba wykarczuje bo jakieś takie małe i kwaśne i spróbuję coś z nowszych odmian, kusi mnie zwłaszcza Gaj i Karaka Black. Wiesz coś może o nich?

    Polubienie

    1. Nie mam u siebie tych jeżyn, ale słyszałem o nich. Karaka ponoć ma bardzo długie owoce o wydłużonym kształcie potrafią osiągać nawet 4 do 5 cm, o smaku się nie wypowiadam bo nie jadłem , wiem tylko od zaprzyjaźnionego szkółkarza, że często jest ta odmiana fałszowana u nas w Polsce, gdyż ostatnio jest szał w internecie na nią. Nieuczciwi szkółkarze sprzedaja pod jej nazwą Loch Ness, która ma tez wydłużone owoce, ale nie aż tak długie. Kwestia kosztów, gdyż Karaka to odmiana z Nowej Zelandii i trzeba płacić za licencję sowito od kazdej sztuki… dlatego niektórzy fałszują je. Podobnie jak jest u nas w kraju z Szarą Renetą i Landsberską lub Renklodą Uleną i Białą Renklodą. O Gaju słyszałem dużo pozytywnego, ale nie jadłem jej

      Polubienie

  2. Witam ,
    Zainteresowała mnie bardzo odmiana jeżyny black beauty,która Pan polecał, ze względu na słodkie owoce .
    Szukam….niestety ,nigdzie jej nie mogę znaleźć,
    Czy mogę dostać od Pana adres sklepu, szkółki ,pozdrawiam.Lavendi.

    Polubienie

    1. Jeśli chodzi , o dostępność tej odmiany to może być problem,. Jedyny szkółkarz, od którego dostałem tą odmianę zmarł na początku pandemii w 2020 roku na Covid-19, niestety nie miał on „następcy”, gdyż jego wszystkie dzieci wyszkoliły się i dawno wyjechały do miasta, gdzie żyją od wielu lat, Po śmierci ojca zdecydowali o likwidacji tego gospodarstwa. Dlatego przypuszczam, że obecnie ta odmiana może być niedostępna w sprzedaży.

      Polubienie

Dodaj komentarz