Chleb z płatków owsianych


O tym przepisie na chleb z płatków owsianych pierwszy raz usłyszałem 2 lata temu od mojej kuzynki z Bydgosczy, która otrzymała przepis od swojej koleżanki z pracy. Receptę na ten pyszny chleb dostałem na wiosnę zeszłego roku i od tego czasu często korzystam z tego przepisu, gdyż ciasto na chleb z tego przepisu wyrasta pięknie, a sam chleb jest przepyszny.

Jedyną modyfikacją tego przepisu z mojej strony było dodanie do ciasta siemienia lnianego i ziaren słonecznika, dzięki temu otrzymałem „chleb wieloziarnisty”. Ale jeśli nie macie pod ręką siemienia lnianego i ziaren słonecznika, możecie upiec ten chleb w wersji podstawowej, czyli bez dodatku słonecznika i siemienia lnianego. Wersja podstawowa jest równie pyszna.

Z tego przepisu wychodzą dwa małe bochenki chleba.

POTRZEBUJEMY:

  • 1 kg mąki
  • 2 szklanki płatków owsianych
  • 1 litr ciepłej wody
  • 50 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru
  • 1 łyżeczka soli
  • dodatkowo: 1/2 szklanki ziaren słonecznika, 5 łyżek siemienia lnianego

PRZEPIS:

Mąkę przesiać, wymieszać z płakami owsianymi, siemieniem lnianym, ziarnami słonecznika i solą. Drożdże rozetrzeć z łyżeczką cukru. Zagrzać 1 litr wody, odlać jedną szklankę ciepłej, ale nie gorącej wody i wlać do drożdży. Dodać 3 łyżki mąki i odstawić zaczyn na 15 minut, aż drożdże zaczną pracować.

Następnie do miski z mąką wlać zaczyn i resztę ciepłej wody, wszystko wymieszać za pomocą łyżki, Powstałą masę przełożyć do dwóch małych foremek na chleb wysmarowanych tłuszczem (foremki na chleb 500 g). Foremki z ciastem chlebowym przykryć lnianą ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia. Po wyrośnięciu chleb należy piec w piekarniku nagrzanym do 200 stopni Celsjusza przez 1 godzinę i 15 minut.

7 uwag do wpisu “Chleb z płatków owsianych

    1. Borówkę to na pewno Eureka, Chandler, a winorośli bezpestkowych nie uprawiam bo je trzeba w tunelach foliowych w naszym klimacie uprawiać inaczej nie dojrzewają i są kwaśne jak psy, ale z dobrych odmian winorośli polecam Ci Medeę ma drobne jagody ale smak ci wszystko wynagrodzi…

      Polubienie

          1. Sorry jest Medea, węgierska, odporna na choroby do wyrobu wina i soków tylko nie odporna na mrozy -20 stopni. Pozdrawiam

            Polubienie

Dodaj komentarz